Blog İnternet

İnternette Reklam Nasıl Yapılır ?

İnternette reklam yaparak satışlarımızı artırmamızın birçok yolu var. Bunlardan bazıları ücretli bazıları ise ücretsiz. Önce ücretsiz olarak nasıl reklam yaparız onlara değinelim.

ÜCRETSİZ OLANLAR:

1- Facebook Sayfası Oluşturarak: Günümüzde FACEBOOK artık hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmiş durumda. İnsanlar kedisine bile facebook hesabı açıyor. Çoğu kişinin de facebook profili bulunmakta. Facebook’ta sayfa oluşturmak çok basit. Şirketinizin ürünlerini sayfanızda paylaşarak, müşterilerin beğenmesini sağlayabilir ve dolayısıyla potansiyel bir müşteri kitlesi oluşturursunuz. Müşterilerinizle mesajlaşıp bilgi verebilirsiniz. https://www.facebook.com/pages adresinden Sayfa Oluştur bölümünden sayfanızı açabilirsiniz.

Örnek: https://www.facebook.com/MobilyaCilaBoyaLakeCilaBoyaneslihancilacom

2- Blog oluşturarak: Daha önce blog oluşturmada önemli noktaları anlatmıştık. http://yubusi.com/blog-sitesi-nasil-acilir.html adresinden makaleyi inceleyebilirsiniz.

Örnek: http://ankarakoltukdosemetadilattamirat.blogspot.com.tr/

3- Google+ Profili Oluşturarak: Artık hepimizin Android telefon kullandığımızdan dolayı gmail hesabı bulunmakta. G mail hesabımızla Google+ profili oluşturarak ürünlerimizi tanıtabiliriz. https://plus.google.com 

Örnek: https://plus.google.com/104766713529025994955

4- Google İşletme Kaydı Yaparak: Google’ın ücretsiz olarak sunduğu bir üründür. Google haritalarda ve aramalarda ön sıralara çıkarır. ……… adresinden makaleyi inceleyebilirsiniz.

Örneğin Google’da “mobilya boyama” terimini arattığımızda en üstte Google İşletme Kaydı yapan şirketler listeleniyor.

5- Youtube’da Video Oluşturarak: Google’da bir ürünü ararken karşımıza videolar da ön sırada çıkıyor. G mail hesabıyla giriş yapıp fotoğraflarınızdan bir video oluşturup reklamınızı yapabilirsiniz.

ÜCRETLİ OLANLAR:

1- İnternet Sitesi Yaparak: Ürün ve hizmetlerinizi tanıtacağınız bir internet sitesi yaparak reklam yapabilirsiniz. Sitenize ürünlerinizin ve hizmetlerinizin fotoğraflarını bilgilerini ve videolarını yükleyebilir, etiketler ekleyerek üst sıralara çıkabilirsiniz. Tabi bunun için Domain+Hosting+Web Tasarım ücretlerini ödemeniz gerekir.

Örnek: www.yubusi.com

2- Google Adwords’e Reklam Vererek: Google’ın reklam hizmeti olan ADWORDS internet sitesi olan şirketlere reklam hizmeti sunar. İnternet sitelerinde çıkan ve google aramalarında en başta,en altta ve yanda görünen reklamlara örnektir. Tıklama başına maliyetle ilgili kişileri internet sitenize yönlendirir. Bu reklamları yayınlayabilmek için illaki bir internet siteniz olması gerekir.

Örneğin aşağıdaki resime göz atalım. “Yemek Odası Takımları” terimini google’da arattığımızda kırmızı ile işaretlediğim alanlar Google Adwords reklamlarıdır. Ödeyeceğiniz ücrete göre reklamlarınız daha önde yayınlanır.

3- Facebookta Reklam Vererek: https://www.facebook.com/business/ adresinden reklam oluşturarak potansiyel müşterilere ulaşabilirsiniz. Türkiyede 40 milyon kişinin Facebook kullandığını ve burakamın arttığını düşünürsek, büyük şirketlerin reklam vermesi kaçınılmaz olacaktır.

Bu yöntemler reklam vermenin en popüler olanlarıdır. Daha birçok reklam verme ve yayınlama aracı mevcuttur.

Benzer Gönderiler

Leave a Comment