Blog

Her Gün 5-10 Km Yol Yürümek

Vucudumuzun sağlığı için önemi büyük olan yürüme artık günümüzde insanımız tarafından çok az yapılan bir spor haline geldi. 100 metrelik mesafelere bile arabayla gider olduk. Bakkala bile arabayla gidiyoruz. Vucudun fiziksel yapısı, kas ve iskelet sisteminin kendini yenileyebilmesi ve düzenleyebilmesi için bol bol yürümek gerekiyor. İnsanlar sporun sadece spor salonlarında veya evde spor aletleriyle yapılabileceğine inanıyor. Halbuki temiz havada yarım saat yürümek hiç bir spor aktivitesine değişilmez. Tabi günümüzde şehirleşmeden dolayı temiz havalı alanlar bulmak pek de kolay değil. Yinede günlük en az yarım saat yürümek çok sağlıklı. En azından havasız olan ve hijyenik olmayan spor salonlarında yapmaktan daha iyidir.

Yürürken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var.

1- Giysilerimizin rahat ve temiz olması. Rahat  ve temiz giysilerle yapacağımız yürüyüş terlemenin kolay olmasını ve vücuttan toksinlerin daha kolay atılmasını sağlar. Ayrıca hoşunuza giden  ve size yakışan elbiseleri giymenizde ruhen sizi spora hazırlayacağından tercih edilebilir.

2- Ayakkabılarımızın yürüyüş ayakkabısı olması. Yere tam basan ortapedik ve kaliteli bir ayakkabıyla yapılan yürüyük kas ve iskelet sistemimiz için daha yararlı olacaktır. Ayrıca olaşabilecek sakatlıklara, düşme ve takılmalara engel olacaktır.

3- Temiz hava sahaları seçilmeli. Şehir gürültüsünden ve kirliliğinden uzak alanlarda oksijen daha bol olacağından ve gürültü de az olacağından sinir ruh ve gögüs sağlığı açısından daha iyi olacaktır.

Eğer bunları tam olarak sağlayamıyorsak en azından işe gidip gelirken yürümek de sağlığımız açısından çok iyi olacaktır.

Yürümeye ek olarak da yediğimiz besinlere dikkat edersek zayıflamaya da çok büyük katkısı olacaktır. Karbonhidrat ve yağ ağırlıklı besinler yerine protein ağırlıklı besinleri tercih etmek zayıflama açısından daha uygun olacaktır.

Benzer Gönderiler

Leave a Comment